Zamek w Oporowie – siedziba rodu Oporowskich.

Zamek w Oporowie to nie lada gratka dla miłośników gotyku. Został zbudowany całkowicie z cegły, w latach 1434 – 1449. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z roku 1363. Zamek był główną siedzibą dóbr ziemskich rodu Oporowskich herbu Sulima. Od tego rodu pochodzi nazwa miejscowości. Budowę zamku rozpoczął około 1420 roku ówczesny wojewoda łęczycki Mikołaj Oporowski. Obecnie zespół zamkowy jest udostępniany zwiedzającym jako muzeum, a w 2007 roku został wpisany do Państwowego Rejestru Zabytków.

Oporów – jeden z najważniejszych zabytków w województwie łódzkim

Wieża rycerska, która była niejako zaczątkiem tego zamku została zbudowana na sztucznej wyspie, w XV wieku. Zespół budynków mieszkalnych, brukowany dziedziniec czy mury obronne niewiele zmieniły się od czasów oryginalnej budowy. Mimo licznych (aczkolwiek niewielkich zmian) do dzisiaj można podziwiać renesansowe elementy, barokowe okna czy baszta z kaplicą, które zachowały się w świetnym stanie.
Zamek przez wiele lat zmieniał kolejno właścicieli i przechodził z rąk do rąk. Od 1949 roku całość zabudowań została przemianowana na muzeum i cieszy oczy zwiedzających po dziś dzień. W skład zbiorów wchodzą eksponaty pochodzące z różnych epok, w tym i w niewielkich ilościach również od dawnych właścicieli zamku. Muzeum otworzono już w 1948 roku. Ówczesna dyrektorka, Wanda z Zaleskich Kurnatowskich, była osobistością, która zadbała przede wszystkim o to by zamek nie padł łupem szabrowników i dewastatorów. W ten sposób też zaczęła się współpraca z Janem prof. Janem Zachwatowiczem, co pozwoliło na rozszerzenie kolekcji muzealnej i zapewnienie bezpiecznego przebywania na miejscu, w zamku.

Zamek znajduje się w we wschodniej części wsi, która liczy 7220 mieszkańców (stan na 2020 rok) i z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów z różnych regionów Polski. Dodatkowym walorem tego regionu jest park krajobrazowy, który otacza zamek. Jest on niewielki, bo jego powierzchnia wynosi 10 ha. Liczne badania archeologiczne pozwoliły odkryć wiele tajemnic zamku, co pozwoliło na jego dokładne opisanie pod względem architektonicznym i historycznym.

Możesz również polubić…