Wielkie japońskie wakacje

W ostatnich latach zapanowała u nas prawdziwa moda na Japonię. Coraz chętniej poznajemy japońską kulturę, lubimy japońską kuchnię z sushi na czele, popularność zdobywają u nas również mangi i anime. Jesteśmy ciekawi podróży do tego niezwykłego, wciąż tajemniczego – a jednocześnie bardzo pięknego kraju. Japonia kojarzy nam się z wartościową tradycją, niejednokrotnie skomplikowaną i trudną do zrozumienia dla Europejczyków kulturą a jednocześnie bardzo wysokim rozwojem cywilizacyjnym i potężnymi metropoliami. Japonia to nie tylko Tokio, Jokohama czy wyspy Honsiu i Kiusiu. To także niezwykła architektura, wyśmienita kuchnia, cenne zabytki, świątynie i pagody, szybka i nowoczesna kolej Shinkansen oraz międzynarodowe korporacje. Ile zapłacimy za wycieczkę do tego kraju? Jakie będą podróż do Japonii koszty?

Informacje praktyczne

Polacy nie mają obowiązku uzyskania wizy w przypadku wyjazdu turystycznego lub biznesowego na okres do 3 miesięcy (90 dni). Trzeba posiadać aktualny paszport. Na lotnisku należy wypełnić deklarację celną. Podróżując do Japonii, nie ma obowiązku wykonania konkretnych szczepień ochronnych. Chcąc wybrać się do Japonii, najlepiej zaplanować wyjazd wiosną albo jesienią, unikając w ten sposób licznych turystów oraz wysokich letnich temperatur. Tutaj jednak pewna uwaga: jeśli naszym celem jest wycieczka na świętą górę Fuji to możemy się tam wybrać wyłącznie w okresie lipiec-sierpień. Walutą obowiązującą w Japonii jest jen (JPY).

Koszt wycieczki

W opinii wielu Europejczyków Japonia uchodzi za kraj dosyć drogi. Jak jest naprawdę?
Wycieczki organizowane przez biura podróży to koszt od 6 tysięcy do nawet 15 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę liczne opcje dodatkowe, może być jeszcze drożej. Najdroższe będą bilety lotnicze. Te mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych (średnio ok. 3 tysięcy zł). Taniej można zorganizować wyprawę, rezerwując lot z przesiadkami. Wysokie są również koszty transportu na miejscu, wynajmu samochodu czy taksówek. Tutaj można trochę zaoszczędzić kupując kartę JR PASS umożliwiającą podróżowanie kolejami japońskimi (w tym również koleją szybkich prędkości Shinkansen). Taki bilet to wydatek ok. 1800 zł od osoby. W przypadku podróży z dziećmi dzieci do 6. roku życia podróżują za darmo, zaś dzieci od 6. do 12. roku życia podróżują za pół ceny.
Znacznym wydatkiem podczas podróży do Japonii są również koszty noclegu – te zależą oczywiście od standardu pokoju, jednak zdarza się, że nawet za mniejszy pokój lub oddalony od atrakcji turystycznych będziemy musieli zapłacić wcale niemało. Ponadto podróżując do Japonii w szczycie turystycznym, musimy liczyć się z tym, że ceny będą wyższe.
W przypadku wyżywienia, koszty można zmniejszyć stołując się w miejscowych knajpkach (gdzie jedzą również rodowici Japończycy), sushi-barach lub organizując wyżywienie samodzielnie (kupując w marketach). Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić na naszych japońskich wakacjach.

Możesz również polubić…