Bełchatów – kilka ciekawych atrakcji

Pierwsze wzmianki o Bełchatowie pochodzą z XIV wieku. Nazwa obecnego miasta prawdopodobnie pochodzi od staropolskiego imienia „Bełcht”, które oznaczało wir wodny. Przez następne stulecia osada wolno się rozwijała, zmieniło to dopiero nadanie praw miejskich w 1737 roku. Jednak w okresie carskich represji po powstaniu styczniowym zostały one odebrane w 1870 roku. Bełchatów odzyskał tytuł miasta w 1925 roku, czyli po powrocie Polski na mapę świata. Liczba mieszkańców zaczęła szybko wzrastać po II wojnie światowej – obecnie jest ich ponad 55 tysięcy. Turyści odwiedzający Bełchatów mogą zobaczyć kilka lokalnych atrakcji, oto niektóre z nich.

Bełchatów atrakcje

1. EKSPOZYCJA PGE GIGANTY MOCY – MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
Plac Gabriela Narutowicza 3
Tel. 503 119 739

Największa atrakcja jaką oferuje miasto. Przedstawia w swoim wnętrzu historię kształtowania się surowców takich jak węgiel w ciągu tysięcy lat. Następną tematyką jest jego wydobycie oraz ogólny proces tworzenia energii elektrycznej. Wystawy są ułożone chronologicznie w 11 salach. Są też dostępne eksponaty interaktywne. Obok PGE Giganty Mocy znajduje się Miejskie Centrum Kultury organizujące sporo imprez przyciągających widzów.

2. MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE
Ul. Rodziny Hellwigów 11
Tel. 44 633 11 33

Muzeum łączy w sobie kilka obszarów. Przedstawia w przystępny sposób historię Bełchatowa oraz okolicznych terenów. Skupia się również na etnograficznym aspekcie prezentując wyroby sztuki ludowej. Obejrzeć tu można także zabytki numizmatyczne i militarne.

3. PIWNICA ZAGADEK – ESCAPE ROOM
Ul. 1-go Maja 1
Tel. 798 722 805

Miejsce, w którym trzeba starać się wydostać z pomieszczenia wspomagając się dostępnymi wskazówkami.

4. SZLAK SPORTOWO-REKREACYJNY

Trasa licząca niecałe 6 km. Można ją pokonać na rowerze, po drodze przedstawione zostały sylwetki i dokonania bełchatowskich sportowców.

5. PARK PRZY PLACU WOLNOŚCI

W 2018 roku park został odnowiony i podzielony na części. W pierwszej stoi pomnik przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego, w drugiej urządzono przestrzeń na wydarzenia kulturalne, a w trzeciej zbudowano plac zabaw.

Możesz również polubić…